REGULAMIN
WYMIANY, MONTAŻU I UŻYTKOWANIA WODOMIERZY W SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ „IGLOOPOL” W DĘBICY
Podstawa prawna
-
Ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków (tekst jednolity Dz. U. Nr 123 z 2006 r poz. 858 z późn.zm.).
-
Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r o Spółdzielniach Mieszkaniowych (tekst jednolity Dz.U. Nr 119 z 2003 r poz.1116 z późn.zm.).
-
Statut Spółdzielni Mieszkaniowej.
-
Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 7 stycznia 2008 r w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych (Dz.U.Nr 5 z 2008 r w poz.29).
-
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 14 stycznia 2002 r w sprawie określenia przeciętnych norm zużycia wody (Dz.U.Nr 8 z 2002 r poz.70).
§1
Regulamin określa zasady postępowania w przypadku instalowania urządzeń pomiarowych w poszczególnych lokalach mieszkalnych i użytkowych, sposób ich legalizacji oraz rozliczenia finansowe z tego tytułu, a także sposób przeprowadzania odczytów i ich okresowej weryfikacji.
§2
-
Za „Użytkownika” lokalu uważa się osobę posiadającą w Spółdzielni lokal mieszkalny, lokal użytkowy lub garaż, będącą Członkiem Spółdzielni lub niebędącą Członkiem Spółdzielni, osobę najmującą lokal mieszkalny, użytkowy w Spółdzielni.
-
Za lokal wyposażony w wodomierze, uważa się lokal mieszkalny, użytkowy lub inne pomieszczenie, w którym zamontowane są urządzenia pomiarowe wskazujące zużycie wody, na wszystkich jej ujęciach w lokalu.
-
Przez urządzenie pomiarowe rozumie się wodomierz lub wodomierz z modułem do odczytu drogą radiową.
-
Wodomierze stanowią własność Użytkownika lokalu. W przypadku lokali wyposażonych w wodomierze z modułem do odczytu drogą radiową, własnością Użytkownika lokalu są wodomierze wraz z modułem radiowym.
§3
-
Montaż wodomierzy w lokalu dokonują wyłącznie służby techniczne Spółdzielni lub na zlecenie Spółdzielni wskazana firma.
-
Do obowiązków Spółdzielni należą naprawy i wszelkie prace związane z legalizacją i wymianą wodomierzy oraz modułów radiowych.
-
Zamontowanie wodomierzy posiadających aktualną legalizację musi nastąpić przed upływem ważności legalizacji wodomierzy eksploatowanych uprzednio.
-
Wymiana zamontowanego modułu radiowego musi nastąpić przed upływem terminu jego sprawności technicznej.
-
Użytkownik lokalu obowiązany jest udostępnić lokal celem instalacji wodomierzy na wszystkich ujęciach wody, w terminie podanym do wiadomości mieszkańcom indywidualnie lub w formie pisemnego ogłoszenia na klatkach schodowych.
-
Zabudowa pionów wodnego i kanalizacyjnego powinna umożliwić swobodny dostęp do odczytu wodomierza jak również do jego montażu czy wymiany.
-
Do obowiązków Użytkownika należy dbałość o zainstalowane urządzenia pomiarowe oraz zgłaszanie wszelkich zaobserwowanych nieprawidłowości w ich pracy.
§4
-
W przypadku lokali wyposażonych w wodomierze bez możliwości odczytu radiowego, pracownik Spółdzielni dokonuje odczytu bezpośrednio ze wskazań wodomierza(y) w lokalu.
-
Dopuszcza się przekazywać przez Użytkownika do Spółdzielni wskazania wodomierzy:
a) zawsze na koniec kwartału (tj. na koniec marca, czerwca, września i grudnia),
b) każdorazowo przy zmianie ceny wody i odprowadzenia ścieków oraz ceny za podgrzanie wody,
c) przy zmianie użytkownika lokalu.
Użytkownik przekazujący odczyt wodomierza jest odpowiedzialny za podane informacje.
-
W przypadku nieudostępnienia lokalu i nieprzekazania stanów wodomierzy do Spółdzielni, nalicza się Użytkownikowi zużycie wody za ostatni kwartał wg średniej miesięcznej z poprzedniego kwartału. W przypadku eksploatacji mieszkania przez okres krótszy niż jeden kwartał przyjmuje się średnią miesięczną od czasu rozpoczęcia eksploatacji.
-
W przypadku stwierdzenia przez służby Spółdzielni niesprawności wodomierza/y, za dany okres rozliczeniowy lub od ostatniego odczytu o którym mowa w § 4 ust. 2 pkt a, do czasu stwierdzenia niesprawności wodomierza/y nalicza się Użytkownikowi zużycie wody wg postanowień § 4 ust.3.
§5
-
W przypadku lokali wyposażonych w wodomierze z odczytem radiowym, odczyty wodomierzy dokonywane są przez pracowników Spółdzielni, poprzez rejestrację zużycia wody drogą radiową, bez konieczności udostępnienia lokalu przez Użytkownika. Odczyt dokonywany będzie w każdym kwartale w ostatnim dniu roboczym.
-
W przypadku gdy, nie powiedzie się odczyt wodomierza drogą radiową i gdy nie ma możliwości weryfikacji stanu wodomierza w lokalu w wyznaczonym terminie, Użytkownik lokalu zostanie rozliczony zaliczkowo na podstawie rzeczywistego zużycia z okresu poprzedniego. Spółdzielnia w czasie następującym bezpośrednio po okresie rozliczenia spowoduje przy udziale użytkownika lokalu dojście do wodomierza i wyjaśnienie przyczyn braku odczytu.
§6
-
O zmianie ceny za wodę i odprowadzanie ścieków oraz za podgrzanie wody Spółdzielnia będzie informowała Użytkowników pisemnymi zawiadomieniami.
-
Użytkownik zobowiązany jest do wnoszenia należności za zużytą wodę zgodnie ze wskazaniami wodomierzy w okresie miesięcznym lub kwartalnym.
§7
Użytkownik zobowiązany jest udostępnić Spółdzielni lokal, celem naprawy lub wymiany urządzeń pomiarowych w przypadku stwierdzenia jego niesprawności, bez zbędnej zwłoki.
§8
Użytkownik lokalu zobowiązany jest:
-
Udostępnić lokal w celu dokonania pierwszego montażu, naprawy, wymiany urządzeń pomiarowych przez służby Spółdzielni lub firmę wskazaną przez Spółdzielnię.
-
Udostępnić lokal z zainstalowanymi wodomierzami bez modułu w celu umożliwienia przeprowadzenia odczytów i okresowych kontroli zużyć.
-
Nie dokonywać zmian usytuowania urządzeń pomiarowych bez zgody Spółdzielni Mieszkaniowej „IGLOOPOL”.
-
Umożliwić łatwy dostęp do urządzeń pomiarowych.
-
Udostępnić lokal w celu dokonywania okresowych kontroli sprawności urządzeń pomiarowych.
§9
-
Spółdzielnia może dokonywać wyrywkowych kontroli sprawności i wskazań urządzeń pomiarowych.
-
W przypadku stwierdzenia nielegalnego poboru wody z pominięciem urządzenia pomiarowego lub przeróbki instalacji wodociągowej przed urządzeniem pomiarowym, Użytkownik lokalu zostanie obciążony kosztami doprowadzenia instalacji do stanu pierwotnego. Ponadto Użytkownik lokalu zostanie obciążony zużyciem wody zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 14 stycznia 2002 r w sprawie określenia przeciętnych norm zużycia wody (Dz.U.Nr 8 z 2002 r, poz.70) za okres nielegalnego poboru tj. 5 m3/osobę/m-c x 150% za okres nielegalnego poboru.
-
W przypadku stwierdzenia celowego uszkodzenia urządzenia pomiarowego lub podjęcia działań zmierzających do spowolnienia jego pracy lub nawet całkowitego zatrzymania lub innego zafałszowania jego wskazań, Użytkownik lokalu zostanie obciążony zużyciem zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 14 stycznia 2002 r w sprawie określenia przeciętnych norm zużycia wody (Dz.U.Nr 8 z 2002 r, poz 70) tj. 5 m3/osobę/m-c x 150% za okres od ostatniego poprawnego odczytu wskazań oraz kosztami doprowadzenia urządzenia pomiarowego do sprawności.
-
W przypadku uszkodzenia lub zerwania modułu radiowego Użytkownik zostanie obciążony kosztami w wysokości 150,00 zł brutto.
§10
-
Wodomierze są przyrządami pomiarowymi podlegającymi legalizacji.
-
Obowiązek legalizacji lub wymiany zamontowanych urządzeń pomiarowych tj. wodomierzy lub wodomierzy z modułem radiowym spoczywa na Spółdzielni.
-
Użytkownik lokalu zobowiązany jest do pokrycia całkowitych kosztów wymiany urządzeń pomiarowych, ponoszonych w formie opłaty na legalizację wodomierzy skalkulowanej dla 1 sztuki urządzenia pomiarowego w lokalu. Wielkość opłaty na legalizację wodomierzy dla lokalu jest wielokrotnością ilości urządzeń pomiarowych w jakie lokal jest wyposażony.
-
Opłatę na legalizację wodomierzy na wymianę urządzeń pomiarowych Użytkownik lokalu wnosi wraz z pozostałymi opłatami za użytkowanie lokalu.
-
Kalkulacja opłaty dla 1 sztuki urządzenia pomiarowego obejmuje:
a) koszt wodomierza,
b) koszt modułu radiowego,
c) koszt uszczelek,
d) koszt plomby,
e) koszt wymiany.
-
Kalkulacja opłaty na legalizację wodomierzy jest zatwierdzona przez Radę Nadzorczą Spółdzielni i na dzień zatwierdzenia Regulaminu wynosi 1,50 zł/szt./m-c.
-
Każda zmiana opłaty na legalizację wodomierzy musi uzyskać akceptację Rady Nadzorczej.
-
Czas trwania legalizacji wodomierzy w lokalach zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 7 stycznia 2008 r w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych (Dz.U.Nr 5 z 2008 r poz. 29) wynosi:
- dla wodomierzy wody zimnej okres ważności cechy legalizacyjnej 5 lat,
- dla wodomierzy wody ciepłej okres ważności cechy legalizacyjnej 5 lat.
Po upływie w.w okresów cecha legalizacyjna traci ważność.
-
Okres sprawności użytkowej modułu radiowego uzależniony jest od żywotności zamontowanej w nim baterii litowej i wynosi nie więcej niż 10 lat.
-
Użytkownik przed upływem ważności urządzeń pomiarowych, po powiadomieniu o tym fakcie przez Spółdzielnię, zobowiązany jest do udostępnienia lokalu służbom technicznym Spółdzielni lub specjalistycznej firmie w celu wymiany urządzeń pomiarowych na urządzenie nowe lub legalizowane.
-
Nie udostępnienie lokalu w wyznaczonym terminie 30 dni spowoduje naliczenie zużycia wody wg postanowień §4 ust. 3 regulaminu.
§11
Wodomierze z modułem do odczytu radiowego będą sukcesywnie instalowane we wszystkich lokalach w budynkach wytypowanych przez Zarząd Spółdzielni do kompleksowej wymiany wodomierzy. Wymiana wodomierzy z modułem radiowym podniesie dokładność odczytów przez wprowadzenie odczytu wszystkich wodomierzy mieszkaniowych i wodomierza głównego w tym samym czasie.
Postanowienia końcowe
§12
-
W sprawach nieuregulowanych w niniejszym Regulaminie mają zastosowania przepisy Kodeksu Cywilnego, Prawa Spółdzielczego oraz Statut Spółdzielni Mieszkaniowej „IGLOOPOL” w Dębicy.
-
Niniejszy regulamin został uchwalony przez Radę Nadzorczą Spółdzielni Mieszkaniowej „IGLOOPOL” w Dębicy na podstawie Statutu Spółdzielni w dniu 06.03 r uchwałą nr 3/2015
-
Niniejszy regulamin obowiązuje od dnia 06.03.2015 r
Sekretarz Rady Nadzorczej Przewodniczący
Paweł Maduzia Mirosław Bystrek